amerikasirketkurma.com

Recovery Rebate Credit (Stimulus Checks) Nedir?

https://www.amerikasirketkurma.com/crop.php?src=https://www.amerikasirketkurma.com/upload/recovery-rebate-credit-stimulus-checks-nedir.jpg&w=850&h=350

Tüm dünyayı kasıp kavuran covid-19 sürecinde her ülkede olduğu gibi Amerikada da çeşitli paketler açıklandı. Bunlardan biri hepimizin stimulus checks olarak bildiği “Recovery Rebate Credits”. Bu yazımızda herkesin merak ettiği Recovery Rebate kredisi nedir? ve Recovery Rebate kredisine nasıl hak kazanırım? sorularına cevap arayacağız.

 

Recovery Rebate Credit covid’le ilgili çıkartılan vergi yasasına dayanan, 2020 vergi iadenize karşılık bir vergi kredisidir.


2018 veya 2019 vergilerindeki AGI, Filing Status ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısına bağlı olarak, 2020’de ilk Stimulus Check ödemesi’nin tam miktarı bekarlar için 1200 dolar, evliler için 2400 dolar, çocuklar artı 500 dolardı. İkinci ödemeyse bekarlar için 600 evliler için 1200 çocuklar için 600 dolar oldu.


Stimulus Check ödemesi almadıysanız, bu ödemeyi Recovery Rebate Credit olarak vergi iadenizde talep edebilirsiniz. Bu aynı zamanda, vergi iadenizi artırabileceğiniz veya borçlu olduğunuz tutarı azaltabileceğiniz anlamına da gelir.


Önemli: 2020 vergilerinizi bildirirken aldığınız herhangi bir Stimulus Check (Recovery Rebate Credit) tutarını gelir olarak bildirmeyin. Recovery Rebate Credit vergiye tabi değildir.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım