amerikasirketkurma.com

Amerika'daki Vergi Çeşitleri | Amerika Vergi Sistemi

https://www.amerikasirketkurma.com/crop.php?src=https://www.amerikasirketkurma.com/upload/amerika-daki-vergi-cesitleri-amerika-vergi-sistemi.jpg&w=850&h=350

Amerika’daki vergi sistemleri genel olarak tanımlama yapılırsa, ABD'de yaşayan veya ABD’de yatırım yapmak isteyen bir kişinin, (yabancı uyruklu vatandaşlarda dahil ) olmak üzere federal, eyalet veya yerel vergilere tabidir. Yabancı uyruklu vatandaşların ise ne kadar vergi ödediği ve hangi vergilere tabii olduğu oturmuş olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin ve şirketlerin finansal planlarını doğru bir şekilde kurabilmeleri için mutlaka bu vergi sistemlerini bilmeleri, buna göre hareket etmeleri gerekir. Bu konuda bizler sizlere gerekli desteği sağlayabilmek adına buradayız.

 

Amerika’da yaşayan, yukarı da bahsettiğimiz gibi burada herhangi bir yatırım yapan ve yapmak isteyen herkes vergi vermekle yükümlüdür. Bu vergilerin ödenmemesi veya aksatılması durumunda  ciddi yaptırımları olacağı için hangi vergilere tabi olduğunuzu bilmek çok önemlidir.

 

Amerika’da 7 çeşit vergi vardır. Bunlar;

  • Gelir Vergisi
  • Satış Vergisi
  • Tüketim Vergisi
  • Bordro Vergisi
  • Mülk Vergileri
  • Emlak Vergisi
  • Hediye Vergileri

Bu vergi çeşitleri genel olarak herkesten alınmamaktadır. Vergiler tamamen kişilerin yaşam biçimlerine, yapmış olduğu yatırımlara göre farklılık gösterebilir. Örneğin, alkol kullanmıyorsanız kasada alınan vergilerden biri olan tüketim vergisinden muaf olursunuz ve buna vergi ödemeniz gerekmez.

 

Gelir Vergisi

 

Gelir vergisindeki en önemli hususlardan birisi ABD’de ikamet eden kişinin sabit bir adresinin olup olmamasıdır. Bunun nedeni ise ABD'de ikamet eden bir kişinin  bütün kazançları üzerinden vergi verirken , ABD'de ikamet etmeyen kişi ise  ABD'de sağlamış olduğu kazanç üzerinden vergisini vermektedir.  Bölge, eyalet ve yerel düzeyde  talep edilen gelir vergisi,  kişinin gelir miktarına  göre değişkenlik göstermektedir.   Her eyaletin  kendine özgü vergilendirme oranları olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Daha detaylı bilgi için bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

 

 

Satış Vergisi

 

Adından da anlaşıldığı gibi ABD’de ikamet eden kişilere uygulanan bir vergi çeşidi olan satış vergisi, kişinin almış olduğu mal ve ürünler üzerinden uygulanan bir vergi çeşididir. Alınan ürün üzerindeki ödenen fiyat üzerinden hesaplanan satış vergisi, gelir vergisinde olduğu gibi eyaletlere ve yerel yönetimlere göre de farklılık göstermektedir. Amerika vergi oranı satış vergisi kategorisinde, bazı eyaletlerde %10 civarında olurken , bazı eyaletlerde ise %8 lik bir satış vergi oranı mevcuttur.

 

Tüketim Vergisi

 

ABD’de Tüketim vergiler uygulanış biçimine göre satış vergisine benzetilmektedir. Sadece  eyaletlere göre farklılık göstermekte olup özellikle hızlı tüketilen sigara ve alkol ürünlerine farklı bir  tüketim vergisi uygulaması mevcuttur. Bu vergi çeşidinin uygulanma amacı sigara ve alkol bağımlılığı ortadan kaldırmaktır.  ABD’de tüketim vergisi uygulanışı satışı yapılan bir ürünün satış fiyatını da dahil edilerek hesaplanarak uygulanır.

 

Bordro Vergisi

 

Amerika Birleşik Devlet’inde uygulanan bordro vergisinin diğer adı sosyal güvenlik vergisi olarak da adlandırılır. Bordro vergisinin genel olarak işlenişi hem işveren tarafından hem de çalışan tarafından ödenmesidir. Çalışan bir kişinin ortalama maaşından %6 diliminde kesinti olurken, işveren tarafından kesilen ücret ortalama %12 bandındadır.

 

Mülk ve Emlak Vergileri

 

Mülk vergisi kişilerin sahip olduğu mirasına göre hesaplanmaktadır. Hem federal bölgelerde hemde eyaletlerde ayrı ayrı mülk vergisi alınmaktadır Genellikle ödenecek mülk vergisi, mirasın piyasadaki değerine göre hesaplanmaktadır. Mülk vergisinin diğer vergilerinden farkı kamu hizmetlerini teşvik etmek amacı ile kullanıldığında ödenecek mülk vergisinin düşürülmesidir. ABD’de uygulanan emlak vergisi ise miras sahibinin ölümünden sonra alınan bir vergidir. Mülk vergisinden ayrılan en önemli özelliği budur. Emlak vergisine genel olarak herkes tabi olmaz. Bunun en önemli nedeni ise değeri 5 milyon üzerinden olan konutlar için uygulanmasıdır.

 

Hediye Vergileri

 

Amerika’daki hediye vergileri genel olarak 14.000 dolar üzerindeki tüm hediyeler için geçerlidir. Eğer birisine mülk veya yüksek bir hediye vermek istediğiniz zaman bu vergiye tabii olacağınız anlamına gelmektedir. Alıcı tarafından ödenen bu verginin en yüksek oranı  hediye fiyatının %40 ı kadardır.

 

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım